Škola první pomoci


Teorie i praxe pro 6. a 7. r.

Dne 15. září se zúčastnily 6. a 7. ročníky projektové hodiny s názvem "První pomoc". Cílem bylo rozpoznat člověka v bezvědomí, umět mu pomoci a také si poradit při vdechnutí cizího tělesa. Součástí byla i praktická ukázka zotavovací (stabilizované) polohy a žáci si mohli vyzkoušet sami na sobě i přetáčení zraněné osoby z břicha na záda.

Někteří žáci překvapili dobrou teoretickou znalostí, ale při praktické ukázce resuscitace chlapci začali selhávat kvůli "bolesti rukou" již po několika málo vteřinách.

Doufejme, že nám naše mužská populace, díky 100% účasti v Tv, posilní horní končetiny a při nefalšovaném poskytování první pomoci se jim zraněnou osobu podaří zachránit!


Znalost první pomoci je jedna z vědomostí, která nám může být jen ku prospěchu. Nikdo z nás neví, kdy se dostane do situace, v níž tyto vědomosti a dovednosti bude moci uplatnit.

Z toho vycházela i paní Lenka, školitelka Červeného kříže, která našim žákům 6. a 7. ročníků předávala nanejvýš praktické rady a znalosti. Žáci se vžívali do situace, kdy najdou na ulici, ale třeba i doma člověka, který nejeví známky vědomí. Byli poučeni o tom, jak rychle a jednoduše rozpoznají bezvědomí a život ohrožující situaci. I v praxi si následně trénovali, jak s takovým člověkem manipulovat, jak provádět srdeční masáž. Vyzkoušeli si, jak je nesnadné manipulovat s člověkem, který je bezvládný, a dostali jednoduché rady, pomocí nichž i menší a slabší dovede člověka mnohem těžšího a většího zvládnout a uvést do stabilizované polohy.

Pro některé žáky byly – dle jejich reakcí a odpovědí- tyto informace zcela nové, mnozí však už o první pomoci mnohé věděli a počínali si velmi dobře. Zde ovšem zcela jistě platí okřídlené rčení, že opakování je matkou moudrosti.